ŽIADOSŤ O RUKU – AKO MÁ VYZERAŤ A ČÍM JU MUŽI NAJČASTEJŠIE POKAZIA?

Našli ste tú pravú ak svadbe Vám zostáva jediné. Žiadosť o ruku! To znamená zobrať odvahu, ísť s kožou na trh a opýtať sa, či si Vás vezme. Na čo muži najviac zabúdajú a čím žiadosť o ruku podľa žien najviac pokazia? Prečítajte si, ako sa má správne postupovať podľa etikety a ako to zariadiť, aby všetko prebehlo hladko. A pozor, v dnešnej dobe môže o ruku žiadať aj žena muža!

ŽIADOSŤ O RUKU PODĽA TRADÍCIE A ETIKETY

Tradičným zvykom je, že o ruku žiada muž ženu. Predtým bolo obvyklé, že až pri tomto akte sa muž žene vyznával zo svojej lásky. Doba našťastie pokročila a žena nemusí na prvú „Milujem Ťa“ čakať do zásnub. 

Platí, že by muž mal pri tejto príležitosti:

 • Odovzdať žene kyticu a obdarovať ju zásnubným prsteňom (najlepšie s drahým kameňom o veľkosti zodpovedajúcej jeho príjmovým pomerom :-)). Prečítejte si aj náš článok ako vybrať zásnubný prsteň.
 • Pokľaknutím na jedno koleno pri samotnom akte a otázke vyjadrí žene úctu.
 • Posledná časť žiadosti o ruku potom zrealizuje v rodine ženy, kde sa pristane, aby budúci ženích požiadal rodičov nevesty o jej ruku. Prichádza vyzbrojený väčšou kyticou pre nevestu, menšou kyticou pre matku a darčekom (obvykle tekutým) pre otca nevesty. Po dovolení nezabudnite na uistenie rodičov, že u Vás bude v tých najlepších rukách!

V tejto fáze predtým ešte nastávala zásnubná slávnosť, vrátane zásnubného oznámenia, ktoré vlastne „legalizovalo“ spoločný pohyb dvojice na verejnosti. Svadba bola potom organizovaná do roka a do dňa od dátumu zásnub. Tieto tradície sa dnes už z mnohých praktických a spoločenských dôvodov nedodržiavajú.

AKO DOBRE VYBRAŤ MIESTO PRE ŽIADOSŤ O RUKU

Zo zasnúbenia si snúbenci najviac pamätajú dve veci. Miesto a pocity. Oboje môžete našťastie plne ovplyvniť. Miesto vyberáte vopred a pocit vyladíte zodpovedajúcou atmosférou. Pri výbere miesta pre žiadosť o ruku si položte tieto otázky:

 1. Máte nejaké spoločné obľúbené miesto?
 2. Cíti sa Vaša partnerka lepšie na verejných miestach, alebo preferuje skôr súkromie?
 3. Má Vaša partnerka radšej pláž, lúku, les, loďku na jazere, západ slnka alebo most?

Správny výber miesta nepodceňujte! Žiadosť o ruku na vrchole skaly pri západe slnka môže byť ženíchovou romantickou predstavou. Avšak len do chvíle, kým Vaša vyvolená v reáli predvedie, ako trpí fóbiou z výšok, ktorá v jej hlave rozhodne silu okamihu prebije. 

Na miesto žiadosti o ruku sa niektoré páry v budúcnosti vracajú. Či už pri príležitosti svadobnej cesty, alebo výročie svadby.

ABY BOLA ŽIADOSŤ O RUKU HLADKÁ

Ako sa hovorí na futbale, je „dobrý ísť tomu šťastíčku naproti“. To isté platí pri žiadosti o ruku. Aby všetko prebehlo hladko a zvýšili ste pravdepodobnosť úspechu, máme pre vás ešte niekoľko tipov:

 • Ak sa necítite istý, pribrzdite s originalitou a s verejnými miestami. V súkromí sa budete cítiť sebavedomejšie.
 • Nie je nutné pripravovať nejaký dlhý príhovor. Pristúpte k tomu prirodzene. Ak cítite, že je niekoľko viet vhodných, pripravte si ich. V opačnom prípade bez problémov si vystačíte s otázkou: „Vezmeš si ma?“.
 • Vyberte si jedného spojenca – napr. jej kamarátku alebo sestru. Pomôže Vám zistiť jej predstavy. Napríklad o mieste, alebo o prstienku. Hlavne nech udrží tajomstvo.
 • Vyberajte obdobie, kedy neriešite žiadne kľúčové záležitosti, nie ste pod stresom a máte pocit, že ste na manželstvo pripravení.
 • Po „akte“ si urobte spoločnú fotografiu, alebo požiadajte niekoho, aby Vás odfotil. Manželstvo sa Vám určite vydarí a tak s každým ďalším jeho pribúdajúcim dňom si túto chvíľu budete pripomínať radšej. 
 • V prípade, že sú rodiče dievčaťa trochu nečitateľnejšie, môže Vám vopred pripraviť pôdu a rodičia pripraviť na Vašu „oficiálnu“ návštevu kedy prídete požiadať o jej ruku.

NA ČO MUŽI PRI ŽIADOSTI O RUKU ZABÚDAJÚ?

Najmä po dlhšom príhovore sa muži zabudnú opýtať. Pamätajte, že pokiaľ nepoložíte otázku, dievča Vám vlastne nemôže povedať „Áno“. V lepšom prípade odpovie, ale vlastne ani nevie na čo. Nezabudnite teda položiť otázku a vydržte chvíľu mlčať!
Pred žiadosťou sa zabúdajú správať normálne a tým dievča zbytočne upozorňujú na niečo, čo príde. Pokúste sa maximálne odbúrať stres, prílišné vtipy aj vážnosť. Pokiaľ sa Vám to nepodarí, dievča sa môže všetkého dovtípiť a zbytočne príde o prekvapenie. V lepšom prípade bude celý čas očakávať, že hodláte niečo žehliť. 

Čo podľa žien môže žiadosť o ruku najviac pokaziť

 • Opitosť
  Panáka na guráž si pokojne dajte, ale rozhodne to s alkoholom nepreháňajte! Pri nadmiere alkoholu hrozí, že si Vás vyvolená nebude chcieť vziať. V lepšom prípade si tento deň nemusíte pamätať Vy. 
 • Významný deň
  Ak miluje Vianoce a vy to prebijete žiadosťou o ruku v Štedrý deň, vôbec nemusí byť taká spokojná, ako si myslíte (prehľad významných dní).
 • Zašpinený prstienok
  Žiadosť o ruku s prstienkom v jedle, alebo vo víne funguje len vo filmoch a animákoch. V skutočnosti je šperk na mieru po náleze obalený jedlom, alebo ulepený a nejde bez vyčistenia nasadiť na prst. Dokonca ho už v niektorých prípadoch hladová nevesta zjedla, prípadne na ňom vyskúšala pevnosť svojej zubnej korunky.  Predsa nechcete przniť zásnubný prsteň s diamantom napríklad držkovou polievkou
 • Zlé miesto
  Veľká časť žien (jedna tretina) bola nespokojná s miestom, kde žiadosť o ruku prebehla. Najčastejšie hralo úlohu to, že nebolo dostatočne romantické.
 • Prekvapenie
  Teda skôr neprekvapenie. Pre každú štvrtú ženu bola žiadosť o ruku očakávaná a neprekvapivá.
 • Kopírovanie
  Na to pozor! Nikdy nekopírujte kamarátovu žiadosť o ruku. Najmä, pokiaľ sa jedná o Vášho spoločného priateľa. S kľudom sa čiastočne inšpirujte, ale dajte pozor na to, aby tá Vaša žiadosť bola v niečom originálna. Žiadna žena nechce byť tá ďalšia…
 • Povinnosť
  Nikdy nežiadajte o ruku z povinnosti. A to aj keď už ste neformálne dohodnutí, že sa vezmete. Zabudnite na vety typu: „Tak si tu teda nejaký prstienok vyber!“, „Keď už čakáme rodinu, tak si ma teda vezmeš?“. Buď to nerobte vôbec, alebo sa k tomu postavte ako chlap a urobte to poriadne!