Výroba Šperkov

VÝROBA-DIZAJN-INŠPIRÁCIA

AJ ON PRACOVAL PRE INÝCH, NO ROZHODOL SA OSAMOSTATNIŤ, ZALOŽIŤ A BUDOVAŤ VLASTNÚ ZLATNÍCKU ZNAČKU.

Ani ako majiteľ spoločnosti nedopustí, aby výroba šperkov prebiehala bez jeho dozoru. Dokonca aj naďalej zostáva zatvorený v dielni, venuje sa zlatníckej práci, dizajnu nových skvostov a odtiaľ riadi všetko potrebné. Firmu považuje za svoje dieťa a splnený sen. “Mám veľa pracovných plánov a vízií, ktoré ma ženú dopredu a nabíjajú ma energiou. Cieľ je jasný. Maximálne spokojní zákazníci!”

A čo ma priviedlo k výrobe šperkov?

Môj otec je zlatník a aj môj učiteľ a radca, takže som mal k tomuto oboru naozaj veľmi blízko. Mal som ako dospievajúci rôzne plány, ale nakoniec som sa rozhodol pre prácu zlatníka/klenotníka. Otcova dokonalá práca ma úplne pohltila a prvé úspechy v zlatníckych súťažiach, mi dodali potrebnú chuť kráčať po tejto ceste ďalej. Umenie ma vždy priťahovalo a páčilo sa mi, že človek niečo skutočne vytvára.” Úspech nepríde len tak, musí za ním byť drina. Na začiatku som si zarobil len na základné živobytie a potreby, ale na druhú stranu som bol nesmierne rád, že robím niečo, čo ma naozaj baví a napĺňa.

Snažil som sa stále zlepšovať, učiť sa čo najviac od otca a zameral som sa na výrobu extravagantnejších šperkov, na ktoré ľudia neboli až tak zvyknutí. Teraz už ľudia viac popustia medze svojej fantázii a ja som plne pripravený plniť ich najnáročnejšie túžby a sny o dokonalých skvostoch. Som tak v neustálom kolotoči, v plnom pracovnom nadadení, riešim dizajn, návrh šperkov a zasahujem aj do obchodu, teda do ich samotného predaja.

Proces vytvárania šperkov má viacero smerov. Spomeniem len niektoré, a to, keď tvorím skvosty podľa tvarov kameňov, ktoré mám k dispozícii, t.j. podľa tvaru a vzhľadu kameňa navrhujem zbytok šperku. Samozrejme musím dbáť na to, aby mal módny a zároveň trvalý dizajn, ale aby sa aj dobre nosil. Chcem totiž, aby si ich v rodinách odovzdávali generácie a moja práca tak bola navždy “živá.”

Ďaľšia možnosť výroby šperku je taká, že si dopredu určím, akú kolekciu budem robiť a podľa toho potom hľadám vhodné kamene. Veľakrát jeden šperk výrabam aj mesiace, každý deň totiž príde nový nápad, nová myšlienka, alebo mi to otec “naruší” svojou dokonalým poznatkom. Mojou múzou je príroda. Je nádherná, pestrá a bezodná.

Relaxujem v nej, naberám energiu a novú inšpiráciu. Vždy chodím aj so skicou, kde si hneď zakreslím všetko nové, čo ma napadne. Preto pevne verím, že bude mať vždy veľa náročných zákazníkov, pretože tí, ma posúvajú v mojej tvorbe ďalej. A nesmierne ma teší, že na Slovensku sú ľudia konečne v móde aj v šperkoch odvážnější. V zahraničí berú šperky predovšetkým ako investíciu, nakupujú väčšie a okázalejšie veci.

Zaujímají sa aj o to, aby bol šperk módny aj minimálne o daľších 10 – 20 rokov. Snažím sa preto ľuďom vysvetlovať rozdiel medzi šperkom a “šperkom”. Keď si človek kúpi strieborný, alebo oceľový šperk, tak samozrejme nemôže počítat s tým, že bude nositeľný aj za pár rokov, a hlavne, že jeho hodnota bude rásť. To sa týka najmä zásnúbných prsteňov a svadobných obrúčok. To sú totiž skutočne šperky vyrábané na celý život.

Svadobné prstene vyrobené našou spoločnosťou sú vyrobené zo 14kt zlata.
Sú k dispozícii v bielej, žltej, červenej a ružovej farbe zlata.
Možná je samozrejme aj kombinácia týchto farieb. Sme schopní vyrobiť prstene takisto zo zlata 18kt, z platiny alebo z paládia. Nevyužívame žiadnu formu dofarbovania okrem rhodiovania, čo si vyžaduje biele zlato. Všetky šperky sú vyrábané ručne v dielni špičkového klenotníka, p. majiteľa Martina Smolku.

Do šperkov môžu byť vsadené zirkóny, brilianty alebo prírodné kamene. Brilianty sú používané vo vysokej kvalite a výnimočnej farbe. Ku každému zakúpenému šperku s briliantom je priložený certifikát. Na certifikáte je vyznačený brus briliantu, jeho čistota, farba a hmotnosť. Ide o tzv. 4C – cut, clarity, color and carat. Kladieme skutočne veľký dôraz na kvalitu briliantov, preto používame výhradne brilianty čistoty VS, VVS a IF Čistota briliantu, a farby G, F, E a D Farba briliantu, čo znamená, že si Vami zakúpené šperky uchovajú trvalo svoju hodnotu.

Ku všetkým prsteňom štandardne ponúkame celoživotnú záruku a servis zadarmo (obnovenie povrchovej úpravy, preleštenie, kontrola kameňov). Úprava veľkosti prsteňov je tiež samozrejmosťou. Našou hlavnou výhodou je, že u nás je jedno, aké veľké prstene chcete, cena zostáva stále rovnaká. Rýdze zlato má vo svojej prirodzenosti dukátovú farbu. Aby sa docielilo dokonale žiarivých farieb, ktoré prepožičiavajú prsteňom ich skvostný vzhľad, je nutné zlato zlievať s rôznymi prísadami na 14kt zliatinu. Na docielenie ideálnej farby a lesku bieleho zlata je potrebné pokovovať drahý kov rhodiom. Rhodium patrí tiež do skupiny drahých kovov. Rhodium nanášame výhradne na zlato farby bielej. Zliatiny žltého a červeného už žiadnu úpravu nepotrebujú.

Na záver len toľko, že do svojej práce vkladám naozaj celé svoje srdce aj dušu, a túžim zakazníkom zakaždým vyčariť úsmev na tvári, keď otvoria krabičku. Sústrediť sa chcem najmä na náš slovenský trh a samozrejme, ak bude záujem, uspokojiť aj ten český. Jednoducho, svoje šperky prezentovať všade, kde je o ne záujem a kde to má zmysel.

MARTIN SMOLKA

majiteľ, umelecký zlatník/klenotník, dizajnér