AKO VYBRAŤ ZÁSNUBNÝ PRSTEŇ KROK ZA KROKOM

Žiadosť o ruku nie je len tak a každý muž, ktorý sa kedy rozhodol pokľaknúť, to veľmi dobre vie. Veď už len vybrať dokonalý zásnubný prsteň si vyžaduje veľké úsilie a prináša so sebou veľa otázok. Aký štýl zásnubného prsteňa sa jej bude páčiť? Je lepší zirkón alebo briliant? Akú veľkosť zásnubného prsteňa zvoliť? Žiadny strach, nahliadnite do nášho sprievodcu a prečítajte si, ako vybrať zásnubný prsteň krok za krokom.

1. ŠTÝL ZÁSNUBNÉHO PRSTEŇA

Než sa vôbec pustíte do samotného pátrania, urobte si predstavu o štýle zásnubného prsteňa, ktorý by sa vašej partnerke páčil. Jedine tak sa vyhnete situácii, v ktorej sa v záplave klasických, jemných alebo netradičných zásnubných prsteňov dočista stratíte, a nakoniec nejaký vyberiete náhodne. Možno už vám priateľka kedysi nenápadne naznačila, ktorý zásnubný prsteň by sa úžasne vynímal práve na jej prstenníku. Pokiaľ nie, tajne nahliadnite do jej šperkovnice alebo sa obráťte na jej kamarátky a rodinu.

 

KLASICKÝ, DECENTNÝ ALEBO NETRADIČNÝ ZÁSNUBNÝ PRSTEŇ?

Svoju partnerku už asi poznáte, viete, čo rada nosí, či si potrpí na výrazné detaily alebo či vyznáva skôr jednoduchosť. Zatiaľ čo romantickú povahu tradičným zásnubným prsteňom s diamantom vsadeným do korunky nadchnete, vášnivú športovkyňu ním príliš neuchvátite. O tom, aký štýl zásnubného prsteňa sa hodí pre rôzne typy žien, sa dozviete v našom článku Romantička alebo klasička? Vyberte ten správny zásnubný prsteň.

MATERIÁLY ZÁSNUBNÝCH PRSTEŇOV

Klasické materiály, z ktorých sa vyrábajú zásnubné prstene, zahŕňajú zlato, striebro a chirurgická oceľ. Výber materiálu závisí od Vášho výberu a ceny, ktorú ste ochotní zaplatiť. Klasické zásnubné prstene sú vyrobené zo zlata, pretože je to drahý kov, ktorý má vysokú cenu a zásnubný prsteň, ktorý by mal vyjadriť silu vašej lásky k vášmu partnerovi. Ďalšou výhodou zlata je stabilita tvaru a farby. Pri výbere farby zlata vyjdite z šperkov, ktoré váš partner nosí.

Samozrejme, existujú aj ženy, ktoré si nepotrpia na drahé šperky, naopak by sa ich obávali nosiť. Alebo iba nosia šperky z iných materiálov. Potom napríklad chirurgická oceľ môže byť správnou voľbou. Jeho výhodou je dostupnosť, stabilita a odolnosť materiálu a tiež hypoalergénnosť. V súčasnosti sa už vyrábajú veľmi pekné prstene chirurgickej ocele, ktoré sú takmer nerozoznateľné od zlatých.

Niektorí muži tiež vyberajú strieborné prstene s kameňmi pre žiadosť o ruku. Vyzerajú nádherne a sú cenovo dostupné. Nevýhodou je však ich rýchla korózia a tiež ľahké opotrebenie alebo poškodenie. Zásnubný prsteň by mal vydržať celý život, takže sa odporúča zvoliť odolnejšie materiály.

AKÝ KAMEŇ PRE ZÁSNUBNÝ PRSTEŇ?

Kameň je v podstate najdôležitejšou vecou na zásnubnom prsteni. Prsteň určený na zasnúbenie by mal mať aspoň jeden biely kameň. Samozrejme, môže byť viac prsteňov, ale jeden z kameňov by mal byť najvýznamnejší.

Najbežnejšou voľbou je zirkón, ktorý je dokonalou náhradou za diamant. S vysoko kvalitným spracovaním zirkónia nemáte na prvý pohľad šancu rozpoznať ho od briliantu. Zirkóny sa používajú vo všetkých materiáloch a pokiaľ nie je uvedené inak, je to zvyčajne iba zirkón.

Vďaka svojej vysokej cene sa brilianty usadili iba v drahých kovoch, v našom prípade, tak zlato. Existujú brilanty rôznych veľkostí a vlastností, od ktorých závisí cena prsteňa.

 • Vopred si ujasnite, koľko peňazí chcete do prsteňa investovať. V našej ponuke nájdete zásnubné prstene v najrôznejších cenových kategóriách. Ich cenu ovplyvňuje váha použitého materiálu, pracnosť zvoleného dizajnu a predovšetkým použité diamanty. Pokiaľ si hneď na začiatku stanovíte čiastku, okolo ktorej sa chcete pohybovať, výrazne vám to uľahčí výber.

AKO MÁ VYZERAŤ ZÁSNUBNÝ PRSTEŇ

Veľmi dôležité je poznať veľkosť prsta partnerky. Ak vaša nastávajúca nosí nejaký prsteň, požičajte si ho. Najjednoduchšie je pravítkom zmerať jeho vnútorný priemer. Alebo si môžete prečítať náš návod ako zmerať veľkosť prsteňa.

Ďalšou možnosťou je zvinúť do vnútorného kruhu pruh papiera a zmerať vzdialenosť jeho prekrývajúcich sa bodov. Ak nameriate 50 milimetrov, vzdialenosť zodpovedá veľkosti prsteňa 50. Môžete si tiež nasadiť prsteň na vlastnú ruku a na mieste, kde sa pre hrúbku vášho prsta zastaví, zmerajte povrázkom jeho obvod.

Dobré je do merania zapojiť napr. dobrú kamarátku, ktorá s ňou zájde do zlatníctva, kde si len tak pre srandu skúša prstene a samozrejme si správne číslo dobre zapamätá.

Ďalším z dobrých trikov je, že si zo srandy kúpite nejaké obyčajné prstene z dovolenky na pamiatku. Tie si vyberiete spoločne, aby nepadlo podozrenie. A už zase máte správny údaj.

Zaujímavou variantou môže byť aj romantický víkend v Trenčíne a v okolí, kedy len tak pri rannej prechádzke mestom zavítate k nám do zlatníctva a necháte si prsteň vyrobiť na zákazku.  Tento postup je nutné s nami vopred dohovoriť. Dokážeme si aj predstaviť, že bude asistovať romantický huslista a zlatníctvo bude slávnostne vyzdobené.

Vynaliezavosti sa medze nekladú a je len na Vás, ako s týmto krásnym údelom naložíte.

PRVÁ ÚPRAVA VEĽKOSTI JE ZADARMO

Aby pre našich zákazníkov nebol výber veľkosti tak stresujúci, poskytujeme možnosť prvej úpravy veľkosti prsteňa zadarmo, prsteň potom stačí zaslať späť na našu adresu s kópiou faktúry a požiadavkou, na akú veľkosť má byť upravený. Upravený prsteň vraciame štandardne do 2-3 dní, hradí sa iba poštovné dobierkou.

AKÝ PRSTEŇ VYBRAŤ? KLASICKÝ ALEBO EXTRAVAGANTNÝ?

Uvedomte si, aké šperky vaša partnerka rada nosí. Má rada klasické ženské šperky, alebo dáva prednosť niečomu modernejšiemu? Potešil by ju jemný, drobný prsteň alebo skôr robustnejší?

Potrpí si na bohato zdobené šperky, alebo nachádza kúzlo v prostých klenotoch? Preferuje striebro, alebo zlato? A ak zlato, tak žlté, alebo biele? Je veľmi dôležité poznať odpovede na tieto otázky a mať ich pri výbere zásnubného prsteňa na pamäti. Ak kúpite šperk podobný tým, ktoré má vaša drahá rada, nemôžete sa zmýliť.

Je ťažké zistiť, akým šperkom dáva vaša žena prednosť? Existuje možnosť vybrať najprv briliant a voľbu dizajnu či iných detailov prenechať samotnej partnerke. Ochudobníte ju tým síce o prekvapenie, vyhnete sa však možným nepríjemnostiam, ktoré by vznikli v prípade, že by ju prsteň, ktorý vám učaroval, zrovna nenadchol.

Premýšľajte o tom, aký briliant by jej najviac pristal. Na zásnubnom prsteni je najdôležitejší kameň, jeho farba, ale predovšetkým tvar.

PRI VÝBERE PRSTEŇA MAJTE NA PAMÄTI NIEKOĽKO VECÍ:

 • Vaša žena bude prsteň nosiť neustále a musí sa teda hodiť ku všetkému, čo si rada oblieka. Pokiaľ nemáte predstavu o tom, aký kameň by sa jej páčil, je rozumné držať sa tvarov klasických.
 • Tvary s obmedzeným počtom faziet (plôšky brusu; rozložené tak, aby bol čo najviac využitý rozptyl a odraz svetla) vyžadujú vyššiu čistotu. Tá sa udáva v jednotlivých úrovniach. V našej ponuke nájdete najčastejšie kamene s označením čistoty SI2 a SI1. 
 • Niektoré tvary (princess, briliantový brus round, oval) sa dajú efektívne skombinovať za vzniku prsteňa s väčším počtom drahokamov.
 • Vkus ženy sa pozná aj z takých maličkostí, ako je nábytok. Podľa toho, či sa vzhliada v presných tvaroch a líniách, alebo dáva naopak prednosť niečomu modernejšiemu, spoznáte, či máte uprednostniť diamantový brus, brus princess či tvary menej obvyklé.

A ČO CENA PRSTENA?

Počuli ste už niekedy o “pravidle”, že cena zásnubného prsteňa by sa mala rovnať dvom až trom mesačným platom? Premyslená marketingová stratégia spoločnosti De Beers presvedčila (alebo stále presviedča) väčšinu kupujúcich o tom, že uvedená suma presne zodpovedá tomu, koľko by sa malo za prsteň minúť.

Nejedná sa však o nič iné než o šikovný reklamný ťah. Všetko začalo v 30. rokoch 20. storočia, kedy firma odštartovala kampaň, v ktorej odporúčala kupovať zásnubný prsteň v cene mesačného platu. Na dva mesačné platy sa suma zvýšila v 80. rokoch. A na japonskom trhu podnik zneužil zmysel miestnych mužov pre česť a dobrú povesť a vhodnú cenu nastavil dokonca na sumu zodpovedajúcu trojmesačnému platu.

Informáciu o dvoch či troch mesačných platoch teda neberte príliš vážne, veď firma De Beers patrí k ťažobným diamantovým spoločnostiam, ktorá tiež presadila myšlienku, že zásnubný prsteň by mali zdobiť diamanty. (Iste vám bude povedomý ich slogan “Diamant je navždy”.)

Nenechajte sa teda týmto mýtom o cene zásnubného prsteňa odradiť. V dnešnej dobe žiadna podobná zásada neplatí a je naozaj len na vás a vašom rozhodnutí (a vašej finančnej situácii), ako bude zásnubný prsteň vyzerať a koľko sa rozhodnete za neho zaplatiť.

DRUHY ZÁSNUBNÝCH PRSTEŇOV

Existuje veľké množstvo variantov a druhov prsteňov. Tu sú 4 základné druhy, s ktorými sa môžete stretnúť:

Solitér (jednoramenný či s bočnými kameňmi)

 • Ide o klasický zásnubný prsteň s jedným kameňom, vyznačujúci sa jemným osadením.
 • Najčastejšie je využívaný briliantový brus a princess (relatívne nový typ brusu s veľkým počtom faziet a veľkým jasom), veľkej obľube sa ale tešia aj slza alebo srdca.
 • Solitér je najčastejšie uchytený pomocou krapen, modernejšom uchytením je twist.

Side stone

 • Diamanty či iné drahokamy lemujú hlavný kameň a dodávajú mu iskru a farbu.
 • Disponuje jednoduchším či mierne masívnejším typom osadenie.
 • Populárna typom uchytenia briliantov je channel, ktorý udržuje kamene v rovine a umožňuje svetlu do nich vo väčšom množstve vstupovať.

Three stone

 • Jeden diamant predstavuje minulosť, druhý prítomnosť a tretí budúcnosť.
 • Prostredná kameň býva spravidla väčší.

Pavé

 • Ide o atypický zásnubný prsteň s veľkým množstvom menších kameňov.
 • Vyznačuje sa masívnejším a širším typom osadenie.
 • Centrálne kameň je spravidla väčší a výraznejší.

AKO ZABALIŤ ZÁSNUBNÝ PRSTEŇ

Samozrejmosťou je uloženie prstienka do nejakej krásnej darčekovej krabičky, pretože aj obyčajný prstienok vyzerá pekne zabalený o 100% lepšie.

 

V prípade zásnub to potom platí dvojnásobne. Na trhu je množstvo škatuliek v tvare srdca či kvetiny, ktoré sú pre túto príležitosť vhodné. Už prvý dojem, keď vyberiete krabičku z vrecka, je moc dôležitý a zvlášť ženy sa tým nechajú dosť ovplyvniť.

AKO DAROVAŤ ZÁSNUBNÝ PRSTEŇ

Asi každá žena si želá, aby jej vyvolený vymyslel nejaký originálny spôsob, ako ju požiada o ruku. Snáď samozrejmosťou je pokľaknutie a tá známa veta: “Vezmeš si ma?” Väčšina žien uprednostňuje súkromné prostredie pred verejnými akciami a samozrejme túžia po romantike. Preto by nemali chýbať kvety, sviečky apod.

Počuli sme až neuveriteľné historky, ako muži žiadajú svoje nastávajúce o ruku. Tu si musí každý pomôcť sám.

Len pre dokreslenie tu uvedieme, že naša známa bola požiadaná o ruku tak, že pri hre Geocaching, pri ktorej sa svojím partnerom hľadala na určitých GPS súradniciach schované pokladničky s drobnými darčekmi, našla tu i krásnu krabičku a v nej zásnubný prsteň  s perlou…

Suma sumárum je ale najdôležitejší Váš čistý úmysel, ktorý vhodne zvoleným prsteňom môžete len podporiť.