ZÁSNUBY – PRAVIDLÁ, ETIKETA A AKO POŽIADAŤ O RUKU

STE AKO CHLAP ZO ZÁSNUB NERVÓZNY?

Romantická hudba, večera pri sviečkach, kvetina a zásnubný prsteň s briliantom k zásnubám patrí. Je to klasický a osvedčený spôsob, ako svoju milú požiadať o ruku. Ak ste nervózny, nevymýšľajte nič iné.

Vyberte nádherný zlatý zásnubný prsteň s diamantom, kúpte veľkú kyticu krásnych kvetov a zarezervujte 2 miesta v peknej reštaurácii, kde budete mať úplné súkromie. To je všetko. Je to celkom jednoduché, že?

Ako teda na to? Nič zložité. 4 kroky spravidla postačia.

NEKOMPLIKUJTE SI ZASNÚBENIE

  • Vyberte zlatý zásnubný prsteň s diamantom
  • kúpte veľkú kyticu krásnych kvetov (tie ktoré má rada)
  • pripravte niekoľko zamilovaných piesní
  • zarezervujte 2 miesta v krásnej reštaurácii (večera pri sviečkach)

ZÁSNUBY A TRADÍCIE, ALEBO AKO TO NEPOKAZIŤ

Ako všetci páni tušia, snúbenica dostáva od snúbenca zásnubný prstienok. Ideálne zlatý a určite s diamantom. Aspoň malým. Zásnubný prsteň s malým diamantom kúpite od 280 Eur.

Páni, na prsteni fakt nešetrite

Ak vašu vyvolenú šialene milujete a môžete si to dovoliť, nešetrite na nej. Kúpte jej luxusný zásnubný prsteň, ktorý je jej hodný a rozhodne v tomto bode v peňaženke “urobte prievan”. Investícia 500 alebo viac Eur sa vám určite vyplatí. Navyše zlato časom získava na hodnote, takže sa jedná aj o tzv. “múdru” investíciu.

AJ SNÚBENEC BY MAL DOSTAŤ SNUBNÝ DAR

Pozor, aj snúbenec by mal dostať dar, ktorý bude nosiť taktiež stále pri sebe (šperk či hodinky). Dary môžu mať vyryté meno či dátum zasnúbenia. Najprv by mala byť o zásnubách informovaná rodina snúbenice, najlepšie pri spoločnej večeri.

Snúbenec daruje kyticu aj mamičke (budúcej svokre)

Páni, krásnu kyticu je dôležité darovať aj mamičke vašej vyvolenej. Preto nezabudnite, až pôjdete žiadať o ruku rodičov snúbenice sa zastaviť v kvetinárstve alebo kytičku vopred objednať online. Malá kytica stačí. Nemala by byť rovnako veľkolepá ako kytica pre snúbenicu. Tipy nájdete tu..

AKO DLHO PO ZASNÚBENÍ BUDE SVADBA?

Zasnúbenie by malo trvať minimálne 6 mesiacov a maximálne jeden rok. Potom prichádza na rad svadba. Správne! Avšak sa riaďte predovšetkým vlastným srdcom a na nejaké “babské povery” nedajte.

AKO DAROVAŤ ZÁSNUBNÝ PRSTEŇ?

  • Klasickým, ale stále obľúbeným gestom, je darovať zásnubný prsteň pri romantickej večeri. POZOR, ak však bežne na večere nechodíte, môže byť také pozvanie až príliš priehľadné.
  • Ak vám chýba nápad na netradičné požiadanie o ruku, hľadajte inšpiráciu v obľúbených romantických filmoch priateľky. Nič by sa však nemalo preháňať a vždy myslite aj na dôsledky svojho konania – napríklad vložiť prsteň do nejakého pokrmu by mohlo dopadnúť úplne inak, než ste čakal.
  • Zásnubný prsteň je možné vložiť napríklad do pohára s vínom a potom už zostáva len čakať, až si ho partnerka všimne.
    Niektorí muži sa namiesto rečnenia uchýlia radšej k napísaniu listu s originálne zabaleným prsteňom a návodom ako a kedy balíček smie otvoriť.
  • Partnerku môžete v liste vyslať trasou cez hračkárstva, kvetinárstvo a vinotéku, kde jej v každom obchode na jej meno necháte vyzdvihnúť pre ňu špeciálne zabalený darček (plyšák, ruže, víno či šampanské). Na konci trasy si bude môcť balíček s prsteňom otvoriť a vy ju pritom môžete pozorovať a nečakane ju prekvapiť.

TRADIČNÉ ZÁSNUBY

Predtým patrili zásnuby k veľkým rodinným oslavám, ktoré mali svoje pravidlá. Dnes sa od tejto tradície upúšťa. Ale rozhodnutie je len na vás a môžete osláviť zasnúbenie aj s celou rodinou. Potom sa nechajte inšpirovať tradičnými prvkami, ktoré by nemali chýbať.

Pri väčšej rodinnej oslave oznamuje zasnúbenie otec nevesty tak, že zacinká lyžičkou na pohárik. Všetkým zúčastnením oznámi zasnúbenie. Snúbenci potom vstanú a odovzdajú si darčeky. Ak sa oslava koná v menšom rodinnom kruhu, oznamuje zasnúbenie snúbenec.

ROMANTICKÉ KVETY PODČIARKNU KRÁSNY OKAMIH

Pokiaľ sa jedná o zásnuby, väčšina mužov sa snaží pre svoju vyvolenú vybrať romantické miesto, zvoliť vhodné slová a samozrejme vybrať krásny prsteň. Pritom kvety podčiarknu celý okamih a dotvoria romantickú atmosféru.

Krátky okamih musí muž urobiť nezabudnuteľným. V súčasnej dobe sú trendom netradičné miesta. Na rozhľadni, na výlete i pri sledovaní západu slnka z teplovzdušného balóna. Aj tam musí muž nenápadne dopraviť všetko potrebné, vrátane veľkej krásnej kytice.

ETIKETA ZÁSNUB

Predtým bývalo zasnúbenie významnou udalosťou so všetkými formalitami, dnes sa do módy pomaly vracia. Čo radí etiketa v prípade žiadosti o ruku a ako by mala podľa pravidiel vyzerať oslava. Mal by budúci ženích žiadať o ruku svojej priateľky jej otca? Poradíme vám!

Zmysel zasnúbenia je vo verejnom záväzku, ktorý znamená, že vzťah muža a ženy je natoľko vážny, že v budúcnosti počítajú so svadbou. Obaja tým demonštrujú, že svoj vzťah berú so všetkou vážnosťou a zodpovednosťou,” to píše Ladislav Špaček vo svojej knihe etikety.

Zásnuby nemajú žiadnu právnu platnosť, a ak dôjde k rozchodu, nevyžadujú sa žiadne úkony podobné tým pri rozvode manželstva. Výnimku tvoria vrátení cenných zásnubných darov, “píše Ladislav Špaček v knihe Nová veľká kniha etikety.

O ruku žiada muž ženu napríklad aj v rodinnom kruhu. Je zvykom, že so žiadosťou o ruku prichádza muž a záleží na ňom, ako veľmi romanticky to vykoná. Vždy by mal ale dievča obdarovať kyticou a zásnubním prsteňom.

Ak sa dohodnú partneri, že chcú dať najavo budúcu svadbu, majú dve možnosti: zásnuby sa môžu odohrať v kruhu rodiny, alebo len vo dvoch v súkromí. V prvom prípade by mal pár usporiadať malú rodinnú slávnosť v salóniku reštaurácie alebo doma a na nej vyhlásiť, že sa rozhodli zasnúbiť. Tam by tiež mal muž formálne požiadať otca nevesty o jej ruku.

Hostina by mala začať prípitkom, ktorý prednesie otec snúbenice, a potom aj snúbenec. Ten prednesie niečo v tom zmysle, že sa majú s dievčaťom natoľko radi, že sa chcú v budúcnosti vziať, a preto chcú svoj vzťah povýšiť na zasnúbenie. Potom dievča pobozká a poskytne jej zásnubný prsteň, ktorý sa navlieka na prstenník ľavej ruky.

“Predtým hrali pri zásnubách hlavnú úlohu rodiča. Dokonca sa posielali oznámenia, v ktorých rodičia oznamovali, že sa ich deti zasnúbia. Oznámenie sa dávalo aj do tlače, aby vstúpila verejne na známosť. Tým sa vzťah snúbencov legalizoval a bolo možné, aby boli vídaní spolu pri spoločenských akciách,” píše Ladislav Špaček.

ROZCHOD?

Ak sa zasnúbená dvojica rozhodne, že nie je spoločnej cesty ďalej a musí sa rozísť, vracia partnerka zásnubný prsteň partnerovi späť. Tento prsteň by už nemala na prst navliecť iná žena. Veľmi často sa do zásnubných prsteňov ryje dátum zásnub, meno partnera alebo romantické vyznania. Poslanie prsteňa ďalej je neprípustné.

ZÁSNUBY V MINULOSTI A DNES

Kedysi zásnuby väčšinou prebiehali v nedeľu a začali tak predsvadobné prípravy. Otec nevesty mal to výsostné postavenie, že oznámil túto radostnú novinu pri slávnostnom obede. Potom snúbenci dostali dary a zároveň si nevesta so ženíchom navzájom vymenili zlaté prstene z bieleho zlata.

Budúca nevesta mala zároveň od ženícha dostať aj kyticu. Predtým sa počas zásnub riešili aj majetkové vzťahy a samozrejme veno. Dnes všetko prebieha skôr tak, že sa mladí zasnúbia napr. na dovolenke, oznamom zásnub je foto na sociálnej sieti a rodičia sa len priebežne informujú, kde plánujú budúci manželia žiť, akú chcú mať svadbu a ostatné praktické veci týkajúce sa samotného veľkého dňa. Čo sa týka financií, tak si to v dnešnej dobe z veľkej časti hradia snúbenci sami.

AKO PLYNUL ČAS…

Tradície sa postupom času menili, ale ešte koncom 19. storočia bolo zvykom, že muž musel najprv požiadať o ruku rodičov svojej vyvolenej a až potom bola na rade jeho partnerka. V dnešnej dobe je to väčšinou naopak. Budúci ženích najprv požiada svoju nastávajúcu o ruku pri nejakej romantickej udalosti a potom spoločne informujú rodinu a priateľov o svojom veľkom životnom kroku. Žena by mala dostať zásnubný prsteň z drahého kovu a ozdobený drahým kameňom.

Dnes po žiadosti o ruku väčšinou nasleduje stretnutie s rodičmi nevesty. Matka nevesty i nevesta by mali dostať kvety. Nasleduje aj oznámenie svadby rodičom ženícha. Od zásnub do svadby by mala uplynúť doba minimálne 6 mesiacov a maximálne 1 rok. Samozrejme je to individuálne a záleží na každom páre, ako rýchlo chcú svadbu usporiadať.

TRADÍCIA VS. MODERNÝ DNEŠOK

Aj keď sa tradície v dnešnej modernej a uponáhľanej dobe moc nedodržiavajú, je pekné, keď počas zásnub ženích vie, čo sa patrí. Pokiaľ idete rodičov nevesty žiadať o ruku ich dcéry, nezabudnite termín dohodnúť dopredu, aby aj rodičia boli pripravení na návštevu a túto udalosť.

Kúpte kyticu pre mamu nevesty a kyticu pre svoju nastávajúcu. V každom prípade, či už chcete usporiadať tradičné zásnuby, alebo sa zasnúbiť osamote, je to naozaj dôležitá a neopakovateľná chvíľa vo vašom spoločnom živote, preto ju nepodceňujte. A ako sme už vyššie spomínali, ten správny šperk podčiarkne výnimočnosť a vážnosť danej chvíle. Je to predsa na celý život.