SVADOBNÉ ZVYKY A TRADÍCIE – POZNÁTE VŠETKY?

Poďte sa s nami ponoriť do starých a moderných svadobných tradícií a zvykov. Niektoré si všetci pamätáme, o niektorých možno čítate po prvýkrát. Možno si k tradičnému hádzaniu kytice, únosu a zametaniu črepov z rozbitého taniera “pridáte” aj ďalšie. Máme pre vás 34 rôznych tipov!

Hneď na úvod musíme upozorniť, že žiadosť o ruku je hlavným predpokladom svadby, preto ju v tomto zozname vynechávame  Ostatné tradície a zvyky zoradíme podľa približného harmonogramu svadby od zásnub po svadobnú noc, aby ste mohli zvážiť ich zaradenie do programu vášho svadobného dňa. 

Ak chcete mať zážitok z tradícií “zvečnený” navždy, nezabudnite o tom včas informovať svadobného fotografa alebo svadobného kameramana. Takéto svadobné video z výslužky vám aj po rokoch môže pripomenúť všetky dôležité emócie. 

SVADOBNÉ TRADÍCIE PRED OBRADOM

1. ROZDÁVANIE SVADOBNÝCH OZNÁMENÍ

Áno, aj dnes sa ešte stále rozdávajú. Predtlačené aj ručne vyrobené svadobné oznámenia. V menších mestách sa môžu rozdávať osobne priateľom a susedom na ulici. Na dedinách sa tradícia rozdávania oznámení spolu s malým balíčkom svadobných koláčikov ako oznámenie o budúcej svadbe stále drží ako svadobná tradícia.

Predtým ženích pozýval výlučne svadobčanov, pričom dvaja snúbenci spoločne obišli každý dom. V súčasnosti môžu byť roznášaním svadobných oznámení poverené malé deti z rodiny alebo ich môžu roznášať samotní mladomanželia.

2. ROZLÚČKA SO SLOBODOU

Rozlúčka so slobodou je jedným z najobľúbenejších svadobných zvykov. Kedysi bola o niečo usadenejšia ako teraz a konala sa v dome nevesty aj ženícha. V súčasnosti sa zvyčajne koná niekoľko dní alebo týždňov pred svadbou, pričom nevesta a ženích majú samostatné oslavy. Tu ponúkame prehľad toho, čo rozlúčka so slobodou zahŕňa.

3. SKÚŠKA NEVESTY

Svadobný zvyk, ktorý sa dnes už nedodržiava. Nevesta bola podrobená skúške vrhu. Keď vstúpila do ženíchovho domu, kde boli zámerne rozhádzané odpadky, a vzala si pripravenú metlu, ukázalo sa, že bude dobrou hospodárkou. Ak po ňom len šliapla, znamenalo to opak.

4. ŽENÍCHOVA SKÚŠKA

Aby bolo testovanie vyvážené, bol testovaný aj ženích.  A to pomocou polena so sekerou a fľaše vína. Podľa toho, čo si vzal ako prvé, sa posudzovalo, či bude pracovitý manžel alebo “alkoholik”. Ak uvidíte v dome nevesty poleno so sekerou, radšej si pre istotu a z úcty k tradícii jedno alebo dve polená rozštiepte. 

5. SVADOBNÉ ŠATY

Svadobné šaty nevesty sú najatraktívnejšou súčasťou svadobnej výzdoby. Podľa svadobnej tradície ich ženíchove oči nemajú vidieť až do obradu. Je to preto, aby mladý pár v manželstve neutrpel nešťastie. Tento svadobný zvyk sa dodržiava dodnes. Aj keď je nevesta krajčírka, rozhodne by si svadobné šaty nemala “šiť” sama. Podľa povery by manželstvo dlho nevydržalo, pretože by si ušila cestu k šťastiu.

V deň svadby sa podľa najstarších zvykov svadobné šaty šili, zdobili a upravovali (niekedy aj preto, že nevesta sa už trochu zaokrúhlila a boli to vlastne tehotenské šaty :-)). Dnes sa tento zvyk už veľmi nedodržiava. Hlavne preto, že šaty sa často požičiavajú. Ak máte vlastné šaty a chcete sa držať tejto svadobnej tradície, odporúčame nechať si na poslednú chvíľu len niečo malé. Napríklad prišiť malý ozdobný korálik, fliter alebo mašľu.

6. NIEČO STARÉ, NOVÉ, POŽIČANÉ A NIEČO MODRÉ

Známejšia svadobná tradícia, ktorá sa často dodržiava aj dnes. Čo si musí nevesta obliecť v deň svadby? Niečo staré, niečo nové, niečo požičané a niečo modré. Niekedy sa pridáva aj piata vec, a to dar.

Stará vec (napr. rodinný šperk) je symbolom toho, že zanecháva svoj starý život za sebou. Naopak, nová vec je symbolom novej etapy života. Niečo požičané (napr. spona do vlasov, svadobné šaty, svadobné topánky) má priniesť neveste šťastie do manželstva. Niečo modré (svadobný podväzok, mašľa, vreckovka) symbolizuje nevinnosť, čistotu a vernosť. Niečo darované (náhrdelník od rodičov, šperk, náušnice) môže byť krásnou spomienkou na svadobný deň.

7. ZÁVOJ

Svadobný závoj (a závoj všeobecne) začal byť módny už v “dávnych časoch”.  V tomto období sa ľudia báli zlých duchov a verili, že závoj ich odoženie. Alebo aspoň, že im zabráni vstúpiť do nevesty nosom alebo ústami. V súčasnosti sa táto svadobná tradícia veľmi nenosí, pretože si vyžaduje vhodný svadobný účes a šaty. Tento zvyk sa tak stal skôr módnym doplnkom.

8. PODVÄZOK

Podväzok je zvyčajne biely s modrým doplnkom (mašľa, vyšívaný vzor), aby sa dodržal zvyk “niečo modré” v deň svadby. Modrá farba (podľa odevu Panny Márie) symbolizuje vernosť a bývala znakom čistoty nevesty.

9. ŽENÍCH

Z hľadiska svadobných tradícií a zvykov neexistujú žiadne “extrémne” požiadavky na oblečenie ženícha. K povinnostiam ženícha patrí svadobný oblek so svadobnou kravatou. Motýlik sa podľa tradície neodporúča, aby nevesta na poslednú chvíľu neodletela. To by bol úplný prepadák. 

10. DRUŽIČKY

Svadobná tradícia káže, že družičky by mali byť stále slobodné dievčatá. História hovorí, že skupinka družičiek by mohla zmiasť zlých duchov, ktorí by chceli neveste ublížiť. Družičky si obliekali šaty podobné nevestiným, aby mohli duchov zmiasť. 

11. SVADOBNÉ VENCE S MYRTOU

Pravdepodobne najbežnejšia tradícia na českých svadbách. Ide o jednoduché svadobné mašle s myrtou, ktoré majú svadobčania pripevnené na klope a jasne tak prezrádzajú, kto patrí medzi svadobčanov. Dnešnej fantázii sa medze nekladú, a tak sa mašle dajú nahradiť ozdobným špendlíkom, odznakom, vlastnoručne vyrobeným odznakom a inými vhodnými alternatívami. Ženích, jeho otec a svedok majú zvyčajne na náprsných vreckách dizajn malých kvetov.

12. SVADOBNÁ KYTICA

Hoci svadobnú kyticu budeme hádzať až o mnoho odsekov nižšie, tu treba pripomenúť svadobnú tradíciu, podľa ktorej by nevesta mala hotovú svadobnú kyticu prvýkrát vidieť v deň svadby, keď ju ženích odovzdá.

SVADOBNÉ ZVYKY A TRADÍCIE V EURÓPE

Začneme u našich blízkych susedov – v Nemecku. Jednou z tradícií je rozbíjanie riadu. A prečo? Črepy predsa prinášajú šťastie. Na tom nie je nič divné, aj u nás sa rozbíjajú taniere pred hostinou, avšak v Nemecku začnú s rozbíjaním ešte večer pred svadbou. Zrejme si to svoje šťastie chcú veľa poistiť.

V Rumunsku sa zase bavia unášaním neviest. Nie je to ale ako u nás, kedy nevesta svojho vyvoleného nevidí maximálne pár hodín, ktoré strávi v nejakej susednej dedine alebo neďalekej krčme. Tu na to idú od podlahy, ak muž unesie ženu a má ju po svojom boku minimálne dva dni, stáva sa tak jeho zákonitú manželkou. Tomu hovoríme úlet.

Čo sa týka zakázaných farieb a šperkov, tak ak u nás nevestám prinášajú smolu pravé perly, v Taliansku sú symbolom nešťastia zlaté obrúčky, tie na žiadnej neveste celkom určite neuvidíš.

Francúzske páry preferujú počas svadobného dňa diamanty, ktoré symbolizujú pevnosť a zdobia nimi častokrát aj svoje zásnubné prstene. Cestu k oltáru im družičky lemujú bielymi stužkami. Zvykom tiež je, že nevesta so ženíchom prichádzajú k oltáru spolu. Po skončení svadobného obradu sú novomanželia zasypaní drobnými mincami, čo, ako iste správne tušíš, im má zaručiť spokojné a bohaté manželstvo.

V Írsku sú počas svadobného obradu prítomným dámam zakazane zelené šaty. Podľa tradície totiž nosí zelená farba novomanželom smolu.

Vo Veľkej Británii býva častým a súčasne milým zvykom, že malé družičky rozhadzujú po cestičke vedúcej k oltáru malé kvietky. Kvetinová výzdoba symbolizuje krásny a šťastný život budúcich novomanželov. Platí tiež, že malé družičky (tzv. Flower girls) majú podobnú farbu i tvar šiat, ako nevesta.

Vskutku originálne sa oslavuje svadba v Albánsku. Tam má totiž osobitne svadobnú oslavu nevesta a zvlášť ženích. Svadba nevesty trvá tri dni od piatku do nedele. Dopoludnia chodia neveste popriať priatelia a večer chodia bližšií rodinní príbuzní na hostinu. Ženích, jeho rodičia a bližšia rodina navštívi nevestinu oslavu o sobotňajšej noci na tri až štyri hodiny, novomanželia si spolu zatancujú prvý tanec a spoločne krájajú svadobnú tortu. Ženích potom odchádza a svoju svadbu oslavuje počas nedele. Zvláštny zvyk, čo poviete?

Pokiaľ máte početnú rodinu a radi sa združujú pri každej možnej príležitosti, bola by podľa tvojho gusta grécka svadba. V tejto krajine je obrad záležitosťou úplne celej rodiny vrátane všetkých tiet a bratrancov z deviateho kolena. Je veľmi pravdepodobné, že sa títo ľudia už nikdy neuvidia. Avšak svadba, ktorej sa zúčastnia “len” sto ľudí, je v Grécku považovaná za malú.

INDICKÉ KRÁSKY S HENOU

Presunieme sa teraz na skok do Ázie. Aké sú tu typické svadobné zvyky? Tak treba indické nevesty sa vo svoj svadobný deň pomaľujú henou. Respektíve postarajú sa o to ich výtvarne nadané príbuzné. Na rukách nevesty vytvárajú nádherné obrazce a ornamenty, ktoré majú znázorňovať šťastie, lásku a nádej. To všetko je v manželstve rozhodne potreba.

Všeobecne v krajinách, kde dominuje hinduistické náboženstvo, tento krásny zvyk prevláda. Rituál vrátane záverečného schnutia trvá často aj celý predsvadobný deň. Počas neho robia budúcej neveste spoločnosť družičky. Krášlenie nevesty má priaznivo naladiť bohov a prinútiť ich, aby od budúceho manželstva odvrátili všetko nešťastie. Čo sa týka farby jej šiat, asi budeš prekvapená, ale biela je v Indii považovaná za farbu smrti.

Indické nevesty sú počas svojho veľkého dňa odeté do červenej farby. Svadobný obrad je spravidla niekoľkohodinový a veľkú úlohu pri ňom zohráva rituálny oheň. Počas obradu musí otec rituálne odpustiť svojej dcére, že opúšťa jeho rodný dom a matka potom nevestu pripraví na novú životnú etapu.

Po skončení svadobného obradu sú novomanželia zasypaní dažďom z bankoviek. Čo sa týka svadobnej hostiny, počas tej indickej nie je ničím výnimočným, že sa jej zúčastní aj tisíc ľudí. Zaujímavosťou je, že svadobná hostina je vždy vegetariánska. Na svadbe sa nešetrí a často na ňu padnú všetky rodinné úspory.

A ešte jedna zaujímavosť – svadba medzi hinduistami nie je potvrdená podpisom a nie je hlásená na žiadnych úradoch. Dôkazom je len podpis svedkov a zhotovené fotografie.

Naopak svadobného obradu v Japonsku sa zúčastňuje iba najbližšia rodina novomanželov. Ostatní priatelia a známi oslavujú s manželmi až neskôr, na menej formálne oslave.

NEVESTA S HOLOU HLAVOU V ČÍNE

V Ázii ešte zostaneme a navštívime Čínu. Aj tu sa nevesty obliekajú do červených šiat. Červená znázorňuje bohatstvo a hojnosť. Stále častejšie sa tu ale presadzujú trendy západného sveta a už aj čínske nevesty sa obliekajú do šiat bielych. Trochu zvláštnym zvykom je, že ženích na svoju novomanželku vystreľuje šípy, samozrejme drevené, bez ostrých hrotov.

V okamihu, keď nevestu trafí, obaja snúbenci rozlomia šíp napoly. Zrejme to má znázorňovať vzájomnú spoluprácu v manželstve. Existuje ale ešte šialenejší zvyk – niektoré čínske nevesty si po svadbe oholia vlasy, až na malé miesto vzadu na temene, tam si nechajú vrkôčik.

V AFRIKE SA PĽUJE

A presúvame sa na africký kontinent … Prípravy na africkú svadbu trvajú približne pol roka. Hlavnou témou je stretnutie všetkého príbuzenstva, a to aj z tých najvzdialenejších kútov. Nevesty volia buď šaty európskeho štýlu, alebo naopak zostávajú verné svojim koreňom a oblečú sa do krásnych pestrofarebných látok a ozdobia sa farebnými korálkami a trblietavými šperkami.

Hlavu si ozdobia turbanom, ktorý je z rovnakej látky, ako sú svadobné šaty. A čo sa deje počas svadobného obradu? Svadobčania po sebe pľujú. Áno, počuješ dobre. Otec nevesty požehná svojej dcére a potom jej pľuvne na hlavu a na prsia. A rovnako tak platí, že otec nevesty sa nesmie otočiť pri odchode dcéry z dediny za svadobným sprievodom.

Ak tak urobí, jeho dcéra sa zmení v kameň. A to je fakt! 

EŠTE ZOPÁR PERLIČIEK ZO SVETA…

Mauritánia: Priber! Kým veľa neviest sa snaží byť do svadobných šiat čo najštíhlejšia, v tejto islamskej republike v Afrike by si asi na svoje neprišli. Sú totiž posielané svojimi budúcimi muži na tzv. “tukové farmy”, aby nabrali objem a krásu.

Švédsko: Pusa pre všetkých! Vo Švédsku má každý pozvaný hosť na svadbe právo na pobozkanie nevesty, avšak akonáhle sa ona vzdiali, rovnakého pravidla sa v ten moment dostane všetkým ženám ohľadom ženícha.

Francúzska Polynézia: Uvoľnite cestu! Na území Francúzskej Polynézie nevesta pravdepodobne nerada oznamuje zasnúbenie svojej rodine. Tá sa totiž v deň svadby musí zložiť do akejsi cesty z ľudských tiel, po ktorej ženích prechádza.

Kongo: Žiadne vtípky. V Africkom Kongu berú svadbu ako smrteľne dôležitú vec, a tak je počas nej zákaz úsmevov.

Mongolsko: Nech povie kura! V Mongolsku (i v Číne) sa pomocou rozporcovaného kuraťa (konkrétne jeho pečene) určuje, či je v poriadku stanoviť si dátum svadby. Ak je pečeň kurčaťa zlá, pokračuje sa v hľadaní medzi ďalšími kurčatami, kým nebudú niektoré pečeňe v stave, kedy si pár konečne môže vybrať svoj slávny deň.

Malajzia: Členovia komunity Tindong zakazujú chodiť novomanželom do kúpeľne a na záchod dlhé tri dni a tri noci. Keby si totiž pár odskočil vykonať svoju potrebu, mohla by byť žena neplodná, alebo jej mohlo dieťa dokonca zomrieť. Aby ich to teda na záchod príliš neťahalo, sú po celú dobu pod dozorom, kŕmené iba malým množstvom jedla a piť môžu len pár dúškov vody.

Jáva: Ako to už býva, zadarmo ani kura nehrabe a za svadbu sa platí. Inak tomu nie je ani na tomto ostrove. Za veselicu si miestny oddávajúci účtujú dvadsaťpäť krysích chvostíkov. Keď sa spoločné spolužitie nedarí, tak za rozvod musí vytiahnuť manželia z vrecka chvostíkov päťdesiat.

Tak čo, aký zvyk sa ti páči najviac? A aký by si naopak nechcela absolvovať? Za nás je najlepšie tradíciou maškrtenie v podobe svadobnej torty. Mrkni do galérie, nájdeš tam prehliadku fakt nádherných kúskov.