SVADOBNÁ ETIKETA V KOCKE

Každá udalosť má svoje normatívne pravidlá, viac či menej dané, rešpektované, vyžadované a všeobecne sa majú požadovať. Svadobné má vskutku výsadné postavenie.
 
 
 

Existuje mnoho rôznych pravidiel, svadobných zvykov a tradícií. Ak nie ste členom kráľovskej rodiny, nemusíte ich striktne dodržiavať. Ak sa však nechcete na svojej svadbe strápniť, mali by ste poznať základné svadobné pravidlá.

Preto vám prinášame praktický prehľad svadobnej etikety, aby všetko prebehlo hladko, bez problémov, aby ste boli v obraze a nič vás neprekvapilo. Koniec koncov – pripraveným prajeme veľa šťastia. Poďme sa teda spoločne pozrieť na nepísané svadobné pravidlá.

 

SVADOBNÁ ETIKETA ALEBO SVADOBNÉ PRAVIDLÁ

Je to len vaša svadba a je len na vás, akých zvykov alebo pravidiel sa budete držať. Vždy by ste však mali dodržiavať základné pravidlá etikety.

 

PRVÉ PRIKÁZANIE

 
Podľa etikety je ideálnym odevom pre ženícha žaket. Smoking sa zásadne nenosí pred osemnástou hodinou a frak sa na svadbu nehodí. K žaketu nosíme vestu a šitú kravatu (regatu) alebo šatku (plasron). Nevyhnutným doplnkom je cylinder. Najhorším ženichovým prešľapom proti etike obliekania je, keď si pred ľuďmi povolí kravatu a rozopne gombík na košeli. Nad pomerne prísnymi pravidlami je v dnešnej dobe možné prižmúriť oko, ak ide o svadbu v tématickom duchu alebo kultúrnom slangu.

DRUHÉ PRIKÁZANIE

 
Podľa pravidiel sa hostia pred obradom schádzajú v bydlisku neviest, kde ich vítajú otcovia nastávajúcich manželov. V byte býva pripravené len decentné občerstvenie. Keď ide o veľkú svadbu a byt nevesty by priestorovo nevyhovoval – preto sa hostia riadia pokynmi svadobného koordinátora, ktorý pravdepodobne využije nejaký salónik v hoteli alebo dostupnú reštauráciu. Hoci ani toto etické odporúčanie už nebýva dogmou, môže sa vám opätovne zapáčiť.

TRETIE PRIKÁZANIE

 
Viete, že jasné pravidlá má aj svadobná logistika pri ceste na obrad? Kolóna áut sa riadi nasledujúcimi pokynmi. Do prvého vozidla posadíme ženícha a jeho matku. Dáma pochopiteľne sedí vpravo vzadu. V druhom voze sedí matka nevesty a otec ženícha. Svedkovia majú miesto v predposlednom aute. Úplne posledný sa na cestu vydáva nevesta so svojím otcom. Nevesta sedí vpravo.

ŠTVRTÉ PRIKÁZANIE

 
Do obradnej siene vstupuje ako prvý ženích so svojou matkou. Za nimi matka nevesty a otec ženícha, potom ostatní hostia. Tesne pred nástupom nevesty prichádzajú svedkovia. Potom, čo všetci zaujmú svoje miesta a rozoznie sa svadobný pochod, vchádza do obradnej siene nevesta po boku svojho otca. Nevesta kráča po otcovej pravej ruke.

PIATE PRIKÁZANIE

 
Z obradnej siene sa za zvuku fanfár svadobného pochodu odchádza v opačnom poradí. Najprv vychádzajú spoločne novomanželia, za nimi rodičia nevesty, nasledujú rodičia ženícha, svedkovia a ostatní hostia. Odchádza sa autami, do prvého vozidla nastupuje nevesta so ženíchom. Ďaľší v kolóne idú rodičia, svedkovia a ďalší hostia.

ŠIESTE PRIKÁZANIE

 
Ste si vedomí, že po obrade sa novomanželia môžu stať obeťou najrôznejších žartov? Na Morave sa tomu hovorí “zalikování”. Rodinní príslušníci, ale aj priatelia pripevňujú ženíchovi guľu na nohu, nasadzujú mu chomúta, dávajú kolovať pálenku, rozbíjajú tanier, hádžu ryžu… Hoci tieto obyčaje nemusia byť ani jednému z páru príjemné, podľa etikety sú v rámci svadobného veselia krátko po obrade prípustné a novomanželia by sa im mali bez reptania podvoliť.

SIEDME PRIKÁZANIE

 
Zasadací poriadok je podľa zvyklostí na svadobnej hostine nemenný. V strede sedí ženích, po jeho pravici nevesta. Vedľa nej ženíchov otec a ženíchova matka. Tretí v poradí je svedok. Na druhej strane, teda po ľavici ženícha, sedí nevestina matka a po jej ľavici nevestin otec. Hlavné čelo stola uzatvára druhý svedok. Ostatných hostí usadíme podľa spoločenskej významnosti. Dôležitejší sedia bližšie k novomanželskému páru, pary vedľa seba, striedame pohlavie: muž, žena, muž, žena. Keď ale hostitelia zvolia stoly okrúhle, nastanú zmeny aj v pravidle usadiť sa. Hostia dostávajú pridelené miesto symetricky dookola. K jednému stolu je potrebné umiestniť vždy celú rodinu. Atraktivitu stolov určuje vzdialenosť od stola novomanželov.

ÔSME PRIKÁZANIE

 
Majte na pamäti, že najvhodnejší čas, kedy predniesť prípitok je začiatok svadobnej hostiny alebo chvíľka pred dezertom. Zvyčajne ho prednáša otec nevesty a svedok ženícha. Nemal by byť dlhý, ani za každú cenu vtipný.

DEVIATE PRIKÁZANIE

 
Novomanželia majú výnimku, čo sa týka ich odchodu. Môžu nepozorovane vypratať scénu a odísť kedykoľvek, bez toho aby sa rozlúčili. Pre tento deň im to aj najväčší etický skeptik rád odpustí.

DESIATE PRIKÁZANIE

 
Je veľký mýtus, že na každej správnej svadbe tečie alkohol prúdom. Nenechajte sa zmiasť, kombinácia aperitívov, vína a piva môže neskúseného “pijana” nepekne vyviesť z miery a zaskočiť svojimi účinkami. Vždy musíte včas vycítiť, kedy máte dosť, aby ste nestratili kontrolu nad svojím správaním a konverzáciami. Kritický moment nastáva v okamihu, keď sa nám zdá, že s ďalším pohárikom sa budeme baviť ešte lepšie. Vtedy je skutočne najvyšší čas odísť.
Zdroj: Ivo Mathé / Ladislav Špaček – ETIKETA / ISBN 80-7341-564-X